logo

ZAKŁADAMY OGRÓD W OLSZTYNIE

Oto opis prac polegających na zakładaniu ogrodu od podstaw. Zakładany ogród zlokalizowany jest w Olsztynie.

Pierwszym etapem były prace projektowe. Najpierw odbyła się wizyta w terenie. Wykonaliśmy dokumentację fotograficzną i pomiary działki. Krótka rozmowa z Inwestorem pomogła w przygotowaniu koncepcji. Zanim powstał szczegółowy projekt odbyło się kilka spotkań, na których od ogółu do szczegółu ustaliliśmy jak będzie wyglądał przyszły ogród. Gdy projekt ogrodu został opracowany, można było ustalić harmonogram prac. Rozpoczęliśmy od porządkowania posesji. Niestety trzeba było wyciąć drzewa owocowe, które były w złej kondycji. Wywieźliśmy również  nadmiar ziemi, aby zniwelować spadek skierowany w stronę budynku. Na wyrównanym za pomocą koparki terenie, można było już rozpocząć pracę glebogryzarką. W trakcie uprawy rozsypaliśmy wapno ogrodnicze, które pozytywnie wpłynie na pH i strukturę gleby w ogrodzie.

 

Po wymieszaniu dolomitu z podłożem zabieramy się za ręczne plantowanie terenu. Używamy do tego celu grabi i walca. Na tak wyrównanym terenie można już zaznaczać zarys projektowanych rabatek. Następnym etapem jest układanie obrzeży z kostki granitowej, które mają za zadanie oddzielać rabatki od trawnika. Jest to zadanie pracochłonne i wymagające pewnych umiejętności.

 

Kiedy obrzeża są już zrobione, rozpinamy na rabatkach matę przeciw chwastom. Teraz można już zacząć sadzić rośliny. Dołek pod każdą z roślin zaprawiamy ziemią urodzajną lub torfem, zależnie od tego jakiego podłoża dana sadzonka wymaga. Kiedy rośliny są już posadzone, rozpinamy linię kroplującą. Jest ro perforowana rurka z której woda sączy się kroplami bezpośrednio pod korzeń sadzonki. Następnie rozsypujemy ściółkę z kory sosnowej, która zakrywa matę i nawodnienie, stanowiąc jednocześnie warstwę zatrzymującą wilgoć w podłożu.

 

Na trawniku również montujemy system automatycznego nawadniania. W narożnikach i wzdłuż obrzeży rozmieszczone są zraszacze, które  podlewają trawnik. Bardzo ważną sprawą jest, aby zraszacze nie lały wody na rośliny rosnące na rabatkach. Powinny one podlewać wyłącznie trawę. Dlaczego? Dlatego, że polewanie wodą liści sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych w ogrodzie.  Po to montujemy linię kroplującą, żeby dawka wody dostała się tam gdzie trzeba, czyli pod korzeń rośliny. Do zraszaczy należy więc stosować dysze o regulowanych kątach zraszania, wtedy można ustawić odpowiednio strumień wody, aby podlewał tylko trawnik a nie wszystko wokoło.

 

Po ułożeniu i zasypaniu elementów systemu nawodnienia, rozpinamy na powierzchni trawnika siatkę przeciw kretom. Na wierzch sypiemy warstwę ziemi urodzajnej, rozgrabiamy ją i zagęszczamy za pomocą walca. Na tak wyrównanym podłożu możemy rozpocząć układanie darni. Taka metoda zakładania trawnika daje szybki efekt, jednak przez najbliższe 2 – 3 tygodnie należy jak najmniej po nim chodzić, żeby trawa mogła odbudować przycięty system korzeniowy.

 

A oto zdjęcia zrobione na zakończenie naszych prac. Ostatnim etapem było zamontowanie drewnianych kwater na warzywa i wysypanie nawierzchni żwirem. Na koniec nawieźliśmy rośliny i trawnik nawozem jesiennym.

 

 

Zapraszamy do współpracy na terenie Olsztyna i okolic! Zaprojektujemy i zrealizujemy ogród spełniający Państwa oczekiwania zarówno pod kątem estetyki jak i jakości wykonanych prac i użytych materiałów! Już dziś mogą Państwo zamówić profesjonalny projekt zagospodarowania ogrodu, na podstawie którego opracujemy kosztorys prac polegających na realizacji ogrodu!