logo

SYSTEM NAWADNIAJĄCY W OGRODZIE

Coraz częściej klienci życzą sobie, aby montować w ich ogrodach system automatycznego podlewania. Jest to dobra opcja dla wszystkich, którzy chcą utrzymać swój ogród w dobrej kondycji, bo jak wiadomo bez wody nie ma ogrodu. W tym roku pogoda nas nie rozpieszczała. Deszczu było bardzo niewiele. Ci  którzy nie chcieli aby ich trawnik uległ przesuszeniu, musieli zakasać rękawy i chwycić za wąż ogrodowy.  Tradycyjne podlewanie za pomocą węża jest jednak bardzo czasochłonne i przeważnie trwa zbyt krótko, więc woda nie zdąży przesiąknąć do głębszych warstw gleby. Ponadto najlepszym czasem na podlewanie jest noc lub wczesny ranek, gdy temperatura pomiędzy powietrzem a podłożem jest wyrównana i nie ma dużych strat poprzez wyparowywanie wody. Ponieważ w tej dogodnej do podlewania porze większość osób smacznie śpi, może nas w tej czynności wyręczyć system automatycznego nawadniania.  Za pomocą komputera sterującego można ustawić porę i długość podlewania. Optymalna dawka wody potrzebna do jednorazowego podlania trawnika to ilość, która w pełni nawilży strefę korzeniową trawnika. Około 80 % korzeni trawnika znajduje się na głębokości 5-20 cm. Zbyt krótkie podlewanie może być nieefektywne. Zwykle do jednorazowego nawodnienia 1 metra kwadratowego trawnika potrzeba 10-15 l wody. Ta ilość odpowiada opadowi atmosferycznemu wielkości 10-15 mm. Nastawiając system nawadniający możemy zmierzyć ilość podanej trawnikowi wody za pomocą deszczomierza, czyli pojemnika z podziałką. Należy więc pamiętać o tym,  że częste podlewanie małymi dawkami wody może spowodować że trawnik będzie miał płytki system korzeniowy, co może negatywnie wpłynąć na jego mrozoodporność i ogólną kondycję. Projektując system nawadniający w ogrodzie należy zmierzyć ciśnienie i wydatek wody. Te parametry mają wpływ na dobór odpowiednich zraszaczy oraz ich ilość. Mamy do wyboru montaż zraszaczy rotacyjnych  lub statycznych, różnią się one takimi parametrami jak zasięg strumienia wody, wydatek wody oraz ciśnienie robocze. Niezależnie od tego jaki rodzaj zraszaczy montujemy, powinny być one ustawione tak, aby podlewać równomierną dawką wody trawnik, a nie rośliny na rabatkach. Ponieważ roślinom nie służy polewanie wodą po liściach, na rabatkach montuje się linie kroplujące. Perforowany wężyk uwalnia wodę bezpośrednio przy korzeniach roślin. Całość przykryta jest korą, która dodatkowo utrzymuje wilgoć w podłożu. A co w przypadku gdy wystąpią opady deszczu? Czujnik deszczu automatycznie zatrzymuje proces podlewania. Tak więc dzięki montażowi systemu automatycznego nawadniania ogrodu, oszczędzamy nie tylko swój czas ale także  wodę, która dawkowana jest w odpowiedniej ilości, tam gdzie trzeba i kiedy trzeba. Jeżeli chcemy aby nasz ogród był w dobrej kondycji, musimy dostarczyć mu odpowiednią ilość wody. System automatycznego nawodnienia będzie w tym przypadku idealnym rozwiązaniem.

 

 

 

Montujemy systemy nawodnień nie tylko w nowo zakładanych przez naszą firmę ogrodach! Oczywiście najłatwiej jest wykonać instalację nawadniającą w trakcie robót ogrodniczych, jednakże bez problemu można założyć nawodnienie w już wcześniej urządzonym ogrodzie. Na istniejącym trawniku wiąże się to ze zdjęciem darni w miejscu rur z wodą. Można to zrobić za pomocą specjalnej maszyny, która wytnie trawę w rolki. Po zakopaniu nawodnienia trawa w rolce wróci na swoje miejsce i po około dwóch tygodniach nie będzie widać śladu  po wykonanych pracach!

Prowadzimy również serwis systemów automatycznego nawodnienia ogrodu.

W okresie jesiennym wykonujemy opróżnianie instalacji nawadniającej z wody, aby chronić system zimą przed uszkodzeniem spowodowanym zamarzaniem wody!

Zapraszamy do współpracy na terenie Olsztyna i okolic!